Egy élettel teli kert: útmutató a biológiai sokféleséghez

Őri Ádám

A biológiai sokféleség védelme az ökológiai katasztrófa korában nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is. Minden kert egy újabb esély a rovarok, madarak, kétéltűek és más élőlények számára – hogy túléljenek, szaporodjanak és hozzájáruljanak az ökoszisztémáink fenntartásához. Néhány egyszerű lépéssel te is kialakíthatsz olyan kertet, amely nemcsak hihetetlenül szép, de sziporkázóan telve van élettel is.

Ha nem akarsz bolygót menteni, akkor is érdemes ezzel foglalkozni, mert a sokféleségnek számos előnye van: 

  • Kevesebb, vagy legalábbis változatosabb meló a kerttel.

  • Probléma (kártevő, kórokozó, hőstressz, fagy stb.) esetén csak a legérzékenyebbek sínylik meg, a többiek boldogan elvannak.

  • Változatos növények változatos állatvilágot eredményeznek, ezek pedig szabályozzák egymás létszámát: amiből túl sok lesz, arra valami “rárepül” és boldogan elfogyasztja, így vegyszerek és erőfeszítések nélkül marad egészséges a kert.

  • És persze a változatosság gyönyörködtet, mint tudjuk! Bár az ízlések különbözőek, de ha elképzelünk egy tujasorral körülvett zöld gyepet és egy zeg-zugos, sokfélén buján virágzó kertet kis tóval, akkor azért elég egyértelmű a választás szerintünk.


A fenntartható kert alapja a komposztálás

A komposztálás visszajuttatja a tápanyagokat a talajba, valamint élőhelyet biztosít a hasznos talajlakóknak. Egy jó komposztban különféle rovarok és mikrobák dolgoznak azon, hogy újra élet legyen abból, ami már elpusztult. Ne égesd el a növényi hulladékot, hanem tedd újra kerted élő részévé! Ha még nem tudod, hogy kell, nézd meg ezt a videót, vagy olvass utána itt!

Tartsd meg a vizet és hozz létre vizes élőhelyet!

Egy kis vízfelület – akár csak egy madáritató – rengeteg faj számára lehet életmentő. Egy árnyékos sarokban elhelyezett víztál vagy egy kis természetes tó a kerted legértékesebb ökológiai életterévé válhat.

A talajtakarás, egy esőkert vagy általában a sűrű növényzet és az árnyékos részek mind segítenek abban, hogy a kerted kevesebb öntözést igényeljen, mégis zöld maradjon.

Tévhit: „Elszaporodnak a szúnyogok.”

Valóság: Megfelelő eszközökkel – zárt hordó, szúnyogháló (akár magán a vízgyűjtő hordón) vagy szúnyogriasztó növények (pl. citromfű, kakassarkantyú) – ez könnyedén elkerülhető.

 

Engedd el a szabályosságot!

A természetbarát kert sosem steril gyepet és formára nyírt sövényt jelent. Egy kis „rendetlenség” – egy avarkupac, egy kidőlt farönk, egy vadvirágos sarok – sok élőlénynek nyújthatnak menedéket. A természet „rendezetlensége” nem káosz, hanem az élővilág rendje. Ezek az úgynevezett „vad zónák” segítenek a sünöknek, békáknak, lepkéknek, méheknek túlélni a forró nyarat vagy a hideg telet.

Tévhit: „Káosz lesz a kertben.”

Valóság: A változatosság növeli az élőhelyek számát és a kert ökológiai értékét.

 

Virágzás tavasztól őszig

A beporzók – méhek, dongók, lepkék, zengőlegyek – folyamatosan keresik a nektárt. Ültess úgy, hogy kora tavasztól késő őszig mindig legyen a kertedben virágzó növény. Az őshonos vadvirágokat részesítsd előnyben – ezekhez alkalmazkodtak leginkább a hazai beporzók.

 

Felejtsd el a vegyszereket!

A rovarirtók, gyomirtók (és műtrágyák) veszélyeztetik a hasznos fajokat és a kert teljes ökoszisztémáját tönkre tehetik. Emiatt az egyensúly felborul, a természetes szabályozók elvesztek és állandó beavatkozásra van szükség, miközben az irtani kívánt fajok populációja tovább növekszik. Bízz inkább a természetes egyensúlyban! Egy sokféle élőhelyet kínáló kertben a levéltetveket például a katicák tartják kordában.

 

Mikroklíma-mozaikok – a változatosság ereje

Legyenek napos és árnyékos, száraz és nedves, szeles és szélvédett részek is a kertedben. Ez a mozaikos szerkezet sokféle élőlénynek kínál ideális élőhelyet, és még az időjárás szélsőségeivel szemben is ellenállóbbá teszi a kertet.

_________

További tippeket és trükköket Dr. Gyulai Iván és az MTVSZ közös kiadványában találsz.


 

A zöld infrastruktúra témájában írt "csináld magad" útmutatónk itt található:

 

Korábbi cikkeink a sorozatból:

 

A cikk a GreenScape CE projekt keretében elkészült „Hogyan tedd zöldebbé és hűsebbé az otthonod?” útmutatóval kapcsolatos cikksorozatunk második része, ami a Fővárosi Környezetvédelmi Alap támogatásával készült.