Minőségi épületfelújításokat!

A hazai gyakorlat - alacsony szintű megrendelői elvárások, megalapozó tervezési fázis elhagyása, forráshiány, támogatási gyakorlat - sokszereplős és kifogásokkal teli terepén nem sok lehetősége van a fenntartható és klímabarát felújítások megvalósítására. A kiúthoz segítséget nyújt az Energiaklub "Zöld közbeszerzések az építőiparban" című új tájékoztatója és hasonló témájú útmutatója.

"A közszféra jelentős hatással van az építőipar fenntartható gyakorlatának befolyásolására és a környezetminőség javítására a közbeszerzéseken keresztül, tekintettel arra, hogy az építőipar felelős a közbeszerzésekhez köthető ÜHG kibocsátások mintegy 12%-
ért, illetve, hogy az EU-ban a közbeszerzések együttes összege a GDP 14%-át teszi ki. A közszféra szereplői kihasználhatják ezt a jelentős vásárlóerőt, hogy a társadalom számára a legjobb ár-érték arányú javakat és szolgáltatásokat szerezzék meg, miközben aktívan küzdenek az éghajlatváltozás ellen is." - áll hivatkozásokkal együtt a tájékoztatóban.

Magyarországon azonban a nemzeti eljárásrendben lefolytatott eljárások mindössze 10-15%-ában alkalmaztak zöld szempontokat az utóbbi 5 évben. Kicsit kitekintve azonban számos külföldi gyakorlat, jó példa, útmutatók és eszközök tárháza áll rendelkezésre, ezekből állítottunk össze egy rövid tájékoztatót és útmutatót (lásd a cikk alján), hogy a magyar önkormányzatok és más ajánlatkérők is bátrabban irányítsák az építőipari piacot a fenntarthatóság felé a közbeszerzések zöldítése által.

A hazai gyakorlatból kiindulva bátorítjuk az ajánlatkérőket, hogy 10-15 %-nyi súlyszámig bátran alkalmazzanak zöld értékelési szempontot - és dolgozunk rajta, hogy ez a szám magasabb is lehessen, hiszen külföldön nem ritka, hogy 20-40, de akár 85%-ban is a minőséggel, fenntarthatósággal kapcsolatos szempontok dominálnak az ajánlatok értékelésében. 


Ha véleményed vagy kérdésed van, írj a bejegyzés szerzőjének!
Pej Zsófia pej@energiaklub.hu