Fenntartható épületfelújítás - formáljuk a jövőt
A már meglévő szerkezetek, anyagok újrahasznosítása, az újonnan felhasznált anyagok mennyiségének minimalizálása és a klímabarát építőanyagok előnyben részesítése kulcsfontosságú a klímacélok elérése érdekében. Mindez hosszú távon költségek szintjén is előnyös lehet, így mind környezeti, mind gazdasági szempontból közérdekű a felújítások és új építések fenntartható és körforgásos szemléletű tervezése és megvalósítása.
Alig két hónapja foglalta össze Hartvig Lajos cikkében, hogy milyen mélyreható szemlélet-váltásra lenne szükség az építőiparban. A változás életbevágó lenne, hiszen a nyersanyagok szűkössége mellett az éghajlatváltozás is egyre nyomasztóbb motiváló erő. Ez utóbbi kapcsán fontos szem előtt tartani, hogy szén-dioxid nemcsak az épületek üzemeltetése során, hanem a gyártás, a szállítás, az építés és az épületek élettartamának végén is felszabadul. Ezeket a kibocsátásokat, amelyekre általában beépített szén-dioxidként hivatkoznak, a múltban nagyrészt figyelmen kívül hagyták, holott napjainkban (2024) a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 11%-ért felelősek. Azonban 2050-re az épület használatba vétele előtt kibocsátott CO2 az új épületek teljes karbonlábnyomának felét teszi majd ki.
A SURF projekt keretében első sorban önkormányzatok számára szerettünk volna támogatást adni ennek a szemléletnek a hazai meghonosításához és alkalmazásához. A legfontosabb eredményekről online esemény keretében is hírt adunk 11.14-én, részletek itt.
Rövid tájékoztató anyagainkat ajánljuk ismerkedésre a témával (lásd a cikk alatt, lejjebb görgetve), ezek közül egyik a klímabarát építőanyagok témájával, másik a fenntartható épületfelújítási projektek finanszírozásával foglalkozik, és mindkettő tartalmaz egy-egy részletes jó példa leírást is. Kedvcsinálónak álljon itt a klímabarát építőanyagok témájában kidolgozott jó példa négy fontos tanulsága (lásd lenti kép). A példaértékű projekt keretében négy nyolcemeletes szociális lakóépület energiahatékonysági felújítását végezték el előregyártott rendszerekkel, a homlokzatokat tömörített rizsszalmából készült tűzálló panelekkel szigetelték, és rizspelyva alapú vakolattal fedték be.
A témákban való részletesebb elmélyüléshez ajánljuk a három alkalmas online „Körforgásos építkezés” tréning anyagait. A ppt-k és a felvételek magyar felirattal is elérhetők a projekt holnapján az alábbi három részletben:
- modul: Életciklus elemzés és klímabarát építőanyagok
- modul: Fenntartható épületfelújítási projektek finanszírozása
- modul: Építési szolgáltatások közbeszerzéseinek zöldítése
A gyakorlati megvalósításhoz pedig részletes segítséget ad a Fenntartható épületfelújítás ellenőrző lista, ami a felújítási/építési folyamaton végighaladva szempontokat ad a fenntarthatóság biztosításához. A rávezető kérdéseket végiggondolva, minél több aspektust figyelembe véve bárki tehet lépéseket annak érdekében, hogy a településén az épületállomány jobban megfeleljen a körforgásosság és a klímavédelem elveinek. Röviden összefoglalva az alábbiakra kellene odafigyelni:
- Amennyiben lehetséges, próbálja meg a meglévő épületekben rejlő potenciált teljes mértékben kihasználni az átalakítás, emeletráépítés, bővítés lehetőségének mérlegelésével.
- Inkább döntsön a felújítás, mint új építés mellett!
- Készítsen felújítási ütemtervet (akár több épületre vonatkozóan), hogy optimális sorrendben végezze el a felújítási munkákat!
- Alkalmazzon életciklus-költségszámítási (LCC) és életciklus-elemzési (LCA) megközelítéseket, hogy valóban a legjobb döntéseket hozhassa meg!
- Használja, ami már megvan, hasznosítsa újra, amit csak lehet!
- Alkalmazzon minél nagyobb arányban természetes, helyi és klímabarát anyagokat!
- Minimalizálja a karbon-intenzív (beton, acél) és felületképző anyagok használatát!
Aki pedig még mélyebbre ásna, annak további részletekkel fog szolgálni a hamarosan megjelenő rövid tájékoztató és részletes, hazai körülményekre adaptált útmutató az építési szolgáltatások közbeszerzéseinek zöldítése témájában, amit górcső alá veszünk a 11.14-i esemény során is.