Emeli a tétet a Polgármesterek Szövetsége - SEAP helyett jön a SECAP
A Polgármesterek Szövetsége új alapokra helyezte a településvezetők európai együttműködését: a tagok szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentése mellett növelik alkalmazkodási képességüket a klímaváltozás elkerülhetetlen hatásaihoz.
A Polgármesterek Szövetségének több mint 6000 tagja van Európa-szerte. A csatlakozó polgármesterek 2015. őszén szinte egyhangúlag döntöttek úgy, hogy hosszabb távú és nagyra törőbb célokat tűznek a településeik elé. Az így erősebbé váló Szövetség három alappillére épül:
1. a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése,
2. éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás,
3. biztonságos és fenntartható energiagazdálkodás.
A települések korábban azt vállalták, hogy CO2-kibocsátásukat 20%-kal csökkentik 2020-ig. A most kibővített együttműködés keretében az újonnan csatlakozó településeknek már 40%-os csökkentést kell vállalniuk, igaz, hosszabb távon, 2030-ig.
Az új alapokra helyezett szövetségnek továbbra is fontos alapdokumentuma marad a település vállalásait magába foglaló akcióterv, ugyanakkor több témakörre terjed ki. Így a korábbi Fenntartható Energia Akcióterv (SEAP – Sustainable Energy Action Plan) helyett az újonnan csatlakozóknak már Fenntartható Energia- és Klímaakciótervet (SECAP - Sustainable Energy and Climate Action Plan) kell készíteniük, amely a kibocsátás-csökkentési terven felül a települési klímaadaptációs stratégiát is tartalmazza.
Amennyiben az Ön települése is szeretne csatlakozni a 40 magyar aláíró település mellé, vegye fel szakértőinkkel a kapcsolatot:
Mi is az a Polgármesterek Szövetsége?
Az Európai Bizottság által 2008-ban létrehozott Polgármesterek Szövetsége helyi és regionális önkormányzatokból álló európai mozgalom, amely önkéntes elkötelezettséget vállal az energiahatékonyság növelése és a megújuló energiaforrások saját területükön történő használata iránt.
Hogyan lehet csatlakozni?
A Szövetséghez történő csatlakozás feltétele, hogy a felvételét kérő önkormányzat képviselőtestülete jóváhagyja a Szövetséghez való csatlakozást, és felhatalmazza a polgármestert a Szövetség csatlakozó dokumentumának aláírására.
A csatlakozást követően az új tagnak egy év áll rendelkezésére az Alap Kibocsátási Jegyzék és Klímaváltozási Kockázatelemzés elkészítésére, majd további egy év a Jegyzék alapján elkészített Fenntartható Energia- és Klímaakcióterv (SECAP) elkészítésére. Az Akcióterv alapján elérni kívánt eredményeket kétévente monitorozni kell, amelyről jelentést kell tenni a Szövetség részére.