A magyar EU-Peers egyablakos felújítási tanácsadók negyedik találkozója
Február 14-én került sor az egyablakos felújítási tanácsadók (one stop shop, OSS) negyedik találkozójára, amelyet az Energiaklub szervezett hibrid eseményként. Összesen tizenhatan vettünk részt a tapasztalatmegosztáson, öten családi házak korszerűsítésére, négyen társasházi felújításokra specializálódott egyablakos tanácsadók, továbbá olyan cégek, amelyek segítik pénzügyi tanácsadással, nemzetközi pályázással, kutatással az OSS szolgáltatókat.
Az elején hét új tagunk mutatkozott be: a Soler és az Energiamérnök Kft. családi házak korszerűsítését segíti egyablakos ügyintézéssel; a Habitat for Humanity energiaszegény háztartásokat támogat energiahatékonysági tanácsadással, pályázatírással, építőipari szakemberek kiválasztásával; a Szilber Ingatlan Budapesten, az Energyszol a közép-magyarországi régióban, az EvoEnergy Győrben segít a társasházaknak energetikai korszerűsítésük megvalósításában, a Városkutatás pedig nemzetközi tanulmányokat készít energiahatékonysági, társasház felújítási témákban.
Az EU-Peers projekt rövid ismertetése után Illésné Szécsi Ilona projektvezető beszámolt írországi tanulmányútjáról és egy egyablakos tanácsadásról szóló brüsszeli képzés tapasztalatairól. Bemutatta Írország, Franciaország és Ausztria jó gyakorlatát az OSS-k támogatására. Írországban húsz regisztrált OSS működik, amelyeknek nagyon szigorú elvárásoknak kell megfelelniük, de csak rajtuk keresztül lehet az állami mélyfelújítási támogatást igénybe venni, amit kulcsra készen kiviteleznek. Franciaországban a régiós önkormányzatok üzemeltetnek egyablakos tanácsadási szolgáltatást, amelyek hosszú élettartamú, nagyon kedvezményes hiteleket is biztosítanak a felújítóknak. Ausztriában tartományonként adnak ingyenes energetikai tanácsot a korszerűsítőknek és ajánlanak megbízható kivitelezőket, Bécsben pedig még átfogóbb segítséget kapnak a felújítók: jó példákat mutatnak be, társasházi döntéselőkészítő anyagot finanszíroznak és kommunikációs kampányokat indítanak az energetikai felújítások előnyeiről.
A nyugat-európai jó példáknál felmerült, hogy érdemes lenne összehasonlítani a különböző országok rezsiköltségeit, építési költségeit és felújítási támogatási lehetőségeit. Valószínű ugyanis, hogy Magyarországon az erősen támogatott rezsiárak, a nyugat-európaihoz hasonló építési költségek és a felújítási támogatások szűk volta (nincs társasházi lakásoknak, teljes társasházaknak és energiaszegényeknek szóló támogatás) miatt kicsi az érdeklődés a korszerűsítések iránt. A motiváció felkeltésére szemléletformáló kampányt, az ingatlanérték növekedést előtérbe helyezését és a kiszámíthatóan rendelkezésre álló támogatásokat gondolták a tagok alkalmasnak. Jó példaként a 20 éve rendelkezésre álló szlovák társasház felújítási támogatást említették, amelyet sokan nem az energiamegtakarítás miatt vesznek igénybe, hanem mert szép és működő ház lesz az eredmény; továbbá amiatt is, mert a szomszéd ház is megújult. Az információs segítségnyújtás fontosságát mutatja a bolgár és román, 80-100%-os vissza nem térítendő részt tartalmazó társasházi támogatás, ahol az önkormányzatok tájékoztatják a lakóközösségeket, és segítenek a pályázásban, lebonyolításban.
A Habitat képviselője ismertette a 2026 és 2032 között, várhatóan 1300 milliárd Ft értékben Magyarországra érkező Szociális Klímaalap európai uniós támogatást, amelynek nagy részét az energiaszegénység kezelésére kell fordítani. Érdemes lenne meggyőzni a döntéshozókat, hogy az energiaszegény háztartások épületfelújításait különösen fontos lenne egyablakos szolgáltatásokkal segíteni, mert ők sokszor nem hitelképesek, nem tudják a beruházásokat előfinanszírozni és a pályázatírásban, műszaki tartalom megtervezésében, megbízható szakemberek kiválasztásában is mind segítségre szorulnak.
Az AACM tulajdonosa több közvetlen európai uniós pályázati lehetőségekre (ELENA, LIFE PDA) hívta fel a figyelmet, amelynek keretében társasházi épületek tudnának forráshoz jutni tervezésre, szakértésre, ha garantálják, hogy megvalósítják a beruházást.
A Projectdoctor részt vesz az új budapesti Zöld Panel Program kidolgozásában, és ismertette az eddigi részleteket. Minimum 30 % energiamegtakarítást kell elérni iparosított technológiával épült budapesti társasházaknál, amelyek lehetnek 4-10 szintesek, szigeteltek vagy szigeteletlenek, fűthetnek távhővel, konvektorral vagy lehetnek házközponti fűtésűek, a nyílászáróik egy része lehet, hogy már ki lett cserélve. Cél, hogy minél nagyobb energia- és CO2 megtakarítást érjenek el. Erre a célra a Főváros 2,5 milliárd forintot különít el, illetve a budapesti kerületek további 2,5 milliárd forinttal járulnak hozzá a programhoz (összesen 30% vissza nem térítendő támogatás), az önerő 10%, a kedvezményes banki hitel pedig 60%. Kb. 60 épület felújítását lehet majd ebből az összegből kivitelezni. Először a társasházak számára a döntéselőkészítő anyagot fogják megtámogatni (energetikai felmérés, felújítási terv, költségbecslés), majd azok a házak pályázhatnak a kivitelezésre, akiknek ez az anyag a rendelkezésére áll. A döntéselőkészítő anyag elkészítésében, illetve a kivitelezési szakaszban a projektmenedzsment munkáknál számítanak a budapesti társasházi egyablakos tanácsadókra, akik közül többen az EU Peers közösség tagjai.