Javaslatok a hazai megújuló engedélyezési eljárásban tapasztalható anomáliák feloldására

A megújuló energiaforrásokat felhasználó energiatermelő berendezések jelenlegi engedélyezési szabályozása illetve gyakorlata számottevően hátráltatja ezen beruházások széles körű megvalósulását.

Az Unió legtöbb tagállamában problémát okoz a megújulóenergia-beruházások indokolatlanul bonyolult és hosszadalmas engedélyezési eljárása, a 2009/28/EK Irányelv az általa meghirdetett 20 százalékos megújulóenergia-arány 2020-ig való elérése érdekében komoly hangsúlyt fektet a közigazgatási eljárások egyszerűsítésére. A Megújuló Nemzeti Cselekvési Tervekben a tagállamoknak részletesen be kell mutatniuk a hatályos engedélyezési eljárásokat, valamint azokat az intézkedéseket, amelyeket ezek egyszerűsítése érdekében tesznek. Ennek keretében ki kell térni az engedélykérelmezők megfelelő tájékoztatására, az egyes közigazgatási szervek közötti koordinációra, arra, hogy az engedélyezési eljárások hogyan veszik figyelembe az egyes megújulóenergia-technológiák sajátosságait, hogy vannak-e egyszerűsített eljárások kiskapacitású berendezésekre, vagy hogy hol teszik közzé a hatóságok az eljárási díjakat és ezek tükrözik-e az engedély megadásával kapcsolatos közigazgatási költségeket.

A kutatás során elkészülő dokumentum célja, hogy egy szabályozási koncepció formájában javaslatot tegyen a jelenlegi jogszabályi anomáliák megszüntetésére, a megújulóenergia-berendezések megvalósulását indokolatlanul hátráltató szabályozások kiigazítására, az engedélyezési eljárások egyszerűsítésére.

Típusa:

Szakértői munka

Célcsoport:

államigazgatás, önkormányzatok

Leírás:

A Magyar Energia Hivatal megbízásából az Energiaklub a Dr. Lengyel Attila Ügyvédi Irodával együttműködve 2010. májusára elkészítette a „Megújuló alapú energiatermelő berendezések engedélyezési eljárása” című kutatási jelentést. A jelentés részletesen bemutatja a megújulóenergia-beruházások engedélyezésének - a jelentés készítésének időpontjában hatályos szabályozás szerinti - folyamatát.

A fenti jelentés elkészítéséhez végzett kutatás során bebizonyosodott, hogy a magyarországi engedélyezési folyamatok indokolatlanul bonyolultak, gyakran évekig elhúzódnak, valamint jogszabályi szempontból számos esetben nem koherensek.

Jelen kutatás ezen kutatási jelentésre épül, célja, hogy egy szabályozási koncepció keretében javaslatot tegyen a feltárt jogszabályi anomáliák megszüntetésére, a megújulóenergia-projektek megvalósulását indokolatlanul hátráltató adminisztratív szabályozások kiigazítására, az engedélyezési eljárások egyszerűsítésére.