Állampolgári tanács: mit tehetnek Magyarországon a hétköznapi emberek az éghajlatváltozás ellen?

Leírás:

Támogató: Ökotárs Alapítvány
 
Partnerek: Védegylet, Cromo Alapítvány
 
Típusa: szemléletformálás, információátadás, lobbi
 
Cél: Célunk, hogy érthetően és hallhatóan megfogalmazzuk a hétköznapi emberek véleményét a klímaváltozással, ennek hatásaival kapcsolatban, amelyet aztán a lehető legszélesebb nyilvánossággal megismertetünk.
 
Célcsoport: felnőtt lakosság, helyi és országos döntéshozók, média
 
Leírás:
Az Energiaklub a Védegylettel és a Cromo Alapítvánnyal közösen állampolgári tanácsot szervez június 15-16-án (a Globfeszt keretében), amelynek témája: mit tehetnek Magyarországon a hétköznapi emberek az éghajlatváltozás ellen?
Az állampolgári tanács (Citizens\' Jury) az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában már ismert és bevett módszer a részvételi demokrácia erősítésére, Magyarországon azonban még kevésbé terjedt el. Alapfeltételezése, hogy az állampolgárok képesek komplex kérdésekben is felelős döntéseket hozni, ha elég idő és megfelelő mennyiségű információ áll rendelkezésükre.
A módszer lényege, hogy a szervezők kiválasztanak 15-30 hétköznapi embert, lehetőleg az érintett lakosságot reprezentáló módon, akik ezután műhelybeszélgetésen vesznek részt az adott témával kapcsolatban. Ennek során több meghívott szakértő ismerteti a különböző álláspontokat, véleményeket a problémáról, majd a résztvevők moderált beszélgetés keretében megvitatják ezeket egymás között, és ezen ismeretek fényében alakítják ki saját álláspontjukat. Ebből születik egy írásos dokumentum (javaslatcsomag, akcióterv stb.), amelyet a szervezők minél több döntéshozóhoz eljuttatnak közvetlenül, illetve a médián keresztül is.
Az állampolgári tanács előnye a népszavazással és a közvéleménykutatásokkal szemben, hogy a bevont szakértők részletes információkat tudnak adni a hozzá nem értő, hétköznapi emberek számára, akik ez alapján megalapozott döntést tudnak hozni. A módszer fejleszti a politikai tudatosságot, növeli a bizalmat az intézményrendszer iránt, és demokráciára nevel azáltal, hogy hétköznapi emberek is elmondhatják véleményüket a döntéshozóknak egy széles réteget érintő, komplex problémával kapcsolatban.
 
Eredmények:
Sajtómegjelenések: Népszabadság online, Origo, Népszava, Heti Válasz
Rádióinterjúk: Petőfi Rádió, Gazdasági Rádió, Lánchíd Rádió, RadioCafé