Energiatudatos tippek
A plakát az Agrárminisztérium Zöld Forrás programja támogatásával készült.
A plakáthoz INGYENESEN hozzá lehet jutni óvodáknak, iskoláknak. Megrendeléshez írj az energiaklub@energiaklub.hu-ra.
TOVÁBBI ENERGIATUDATOS TIPPEK
A következő tanácsok megfogadásával sokat tehetünk környezetünkért, anélkül, hogy nagy változásokat kellene eszközölnünk vagy teljesen megváltoztatnánk életstílusunkat.
Fűtés
- Ne fűtsük túl a lakást! A kellemes közérzethez nappal 20-21 ºC, éjjel pedig 18 ºC is elég lehet – főleg ha egy szál pólónál picit melegebben öltözünk .
- Mindig csak ott fűtsünk, ahol és amennyire szükséges. Ha napközben hosszabb időre elmegyünk otthonról, érdemes valamennyivel alacsonyabbra állítani a termosztátot, vagy kicsitlejjebb tekerni a radiátorokat, konvektort.
- Az alacsonyabb hőmérsékletet is melegnek érezzük, ha elég párás a levegő. Vagy csak vegyünk fel egy pulcsit, néha az is elég.
- A hosszú ideig résnyire nyitva hagyott ablakokkal csak az utcát fűtjük, és a szoba kihűl. Ha naponta legalább kétszer 3-5 percig szellőztetünk kitárt ablakokkal, akkor az elhasznált levegő gyorsan és tökéletesen kicserélődhet a kinti friss levegőre.
- Az ablakokon besütő nap energiája télen is jól hasznosul, naplemente után azonban lehűl az ablakfelület, ezért húzzuk be a függönyt, eresszük le a redőnyt.
- Ne zárjuk körül bútorokkal a fűtőtestet, és ne lógjon teljesen elé a függöny, mert így megakadályozzuk a meleg levegő áramlását.
- Szereljünk hőtükörfóliát a radiátorok mögé, így a hő befelé, a szoba felé áramlik.
- Az épületekhőszigetelését segítheti, ha kúszónövényekkel futtatjuk körbe a falakat.
Háztartás
Nemcsak a fűtésen spórolhatunk energiát, érdemes a háztartásunk egyéb részeiben is odafigyelnünk arra, hogy mennyit használunk el:
- Egy rövid zuhanyozás gazdaságosabb, mint a kádfürdő, hiszen harmadannyi vízzel tisztálkodhatunk, mintha kádban fürdenénk. Bónusz tipp: használjunk víztakarékos zuhanyfejet!
- Mosogatás, fogmosás közben zárjuk el a csapot! Nem jelent nagy megterhelést, de sokat spórolhatunk vele.
- Az átlagosan szennyezettségű ruhákat legtöbbször elég 40 fokon mosni, és ha van lehetőség, használjuk az energiatakarékos programot. A szennyezett ruhákat érdemes előre beáztatni.
- Főzés közben mindig használjunk fedőt, hiszen időt és energiát spórolunk vele. Emellett az edény mérete illeszkedjen a gázrózsa vagy a főzőlap méretéhez, mert ha a láng túlér az edény alján, az energia jelentős része kárba vész, és az étel sem fog gyorsabban megfőni.
- Használjuk ki az elektromos főzőlap és a sütők tartalék hőjét is! Mindkettőt bátran kikapcsolhatjuk a főzési-sütési idő vége előtt pár perccel, a maradék hő bőven elég lesz arra, hogy az étel elkészüljön.
- Használjunk kuktát! Az energiafelhasználás akár 40 százaléka, míg az időráfordítás 70 százaléka is megtakarítható.
- Mindig akkora hűtőszekrényt vásároljunk, amekkora a háztartásunk igényeinek megfelel.
- A hűtőszekrényt lehetőleg hűvös helyen, hőforrásoktól (tűzhely, napsütés) távol helyezzük el úgy, hogy a hátsó hőleadó rács jól tudjon szellőzni.
- Ne tegyünk meleg ételt a hűtőbe, illetve lehetőleg kerüljük a hűtő ajtajának gyakori nyitogatását, mert a bejutó meleg levegőt újabb energiafelhasználás árán kell a gépnek lehűtenie.
- Az élelmiszerek tárolására elegendő, ha a hűtőszekrényben +5 ºC, a fagyasztó részben pedig -18 °C van. A túlhűtés nem befolyásolja az élelmiszer-biztonságot, az áramszámlát viszont növeli.
- Hosszabb távollét esetén célszerű teljesen kiüríteni és kikapcsolni a hűtőt. Az ajtaját résnyire hagyjuk nyitva, hogy elkerüljük a penészesedést.
- A fagyasztóból elővett ételeket a hűtőszekrényben hagyjuk kiengedni, így hasznosíthatjuk az értékes hideg energiát!
Elektromos berendezések
Az elektromos berendezésekkel és a világítással is rengeteg spórolhatunk – nagyobb megterhelés nélkül is.
- Kapcsoljuk le a villanyt, ha hosszabb időre kimegyünk egy szobából.
- Érdemes kihasználni a természetes fényt a szoba berendezésekor, hogy később spórolhassunk a világításon is.
- Azokban a helyiségekben, ahol kisebb-nagyobb megszakításokkal ugyan, de több időt töltünk, kerüljük a lámpák gyakori ki-bekapcsolását – a gyakori felkattintás ugyanis csökkenti a lámpák élettartamát.
- Használjunk energiatakarékos égőket, ha pedig elhasználódnak, kezeljük őket megfelelően!
Linkgyűjtemény
Az alábbi linkeken további érdekességeket, tippeket olvashatunk a témában.
- Hasznos tippek az energiahatékony otthonért: http://www.lakcimke.hu/lakcimke.pdf
- Praktikus tanácsok a világítótestekkel kapcsolatban: https://tudatosvasarlo.hu/otlet/energiatakarekossag-vilagitotestek
- Milyen energiatakarékos termékeket érdemes beszereznünk? https://www.zoldbolt.hu/energiatakarekos-termekek/
- Mire érdemes odafigyelni a lakóépületek energiakorszerűsítésekor? videó
- Mire figyeljünk oda otthonunk szigetelésekor? videó
- Hogyan készítsük elő többlakásos épületek energetikai korszerűsítését? Útmutató társasházaknak!