Miért kell az új, tiszta ipari megállapodásnak mind a társadalmi, mind a környezetvédelmi szempontokat is magában foglalni?
A Think Sustainable Europe (TSE) tagjaként az Energiaklub is nyílt levelet küldött az Európai Tanácsnak a következő 5 évre szóló, a versenyképességre és a biztonságra összpontosító „stratégiai agenda-val” kapcsolatban.
A Clean Industrial Deal, amely az európai Zöld Megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv helyébe lép, a hosszú távon kiemelkedő fontossággal bír több szempontból is. Azonban, a fentebb említett agenda-val kapcsolatban több észrevételünk van - ezért a Think Sustainable Europe tagjai, köztük az Energiaklub is, ezen új terv egyértelműsítésére szólítja fel a Tanácsot. Az elküldött levél három fő témával foglalkozik:
- A hosszú távú versenyképesség és az új európai iparpolitika meghatározása: Ez alternatív iparpolitikát, az innováció támogatását, keresleti szabályozásokat, valamint olyan támogatásokat jelent, amelyek egyértelmű társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi célokkal, szempontokkal rendelkeznek, különös tekintettel a fenntarthatósági törekvéseket illetően.
- Nemzetközi partnerségek kiépítése a közös jólétért és biztonságért: Ez a protekcionista politika elfogadása helyett a más régiókkal való kapcsolatok ápolására utal, mivel a zöld és digitális átálláshoz elengedhetetlenek a globális erőforrások. Ezen együttműködések, akár a harmadik világbeli országokkal is, kulcsfontosságúak a fenntartható ipari környezet létrehozásához.
- A szociális modell és a jogokon alapuló megközelítés mint a versenyképesség forrása: Átfogóbb megközelítésre van szükség az új megállapodás terén, amely a társadalmi és környezeti szempontokra helyezi a hangsúlyt.
A Think Sustainable Europe hálózat a szakpolitika-fejlesztés átfogó megközelítése mellett szólal fel, amely magában foglalja a gazdasági, környezeti, valamint társadalmi fenntarthatóságot.
A teljes cikk itt olvasható angol nyelven.