A magyar EU-Peers egyablakos felújítási tanácsadók ötödik találkozója
Május 9-én került sor a magyar egyablakos felújítási tanácsadók (one stop shop, OSS) 5. találkozójára, amelyet az Energiaklub szervezett. 14-en vettünk részt a tapasztalatmegosztáson, 3-3-an családi házak korszerűsítésére, illetve társasházi felújításokra specializálódott egyablakos tanácsadók, továbbá olyan cégek, amelyek segítik pénzügyi tanácsadással, nemzetközi pályázással, kutatással az OSS szolgáltatókat.
Mivel a családi házas, és társasházas szegmens nagyon sok tekintetben különbözik Magyarországon, a találkozó első felében a családi házakkal foglalkozó egyablakos tanácsadók, a találkozó végén pedig a társasházas tanácsadók beszélték meg az őket érintő aktualitásokat. A családi házakra vonatkozó szegmensben az év elején frissült Energiahatékonysági Otthonfelújítási Program (OFP), és a szintén év elején indult Vidéki Otthonfelújítási Támogatás részleteit beszéltük át: milyen esetekben érdemes az egyiket, és mikor a másikat alkalmazni korszerűsítésekre. A legnehezebben teljesíthető feltételek az Energiahatékonysági OFP-nél, hogy ne legyen az igénylőnek (korábban sem) lejárt adóssága, 14% önerőt fizessen be, valamint, hogy kötelező hitelt felvenni 12 évre. A jelentkezők kb. 10%-a felel meg a feltételeknek. A jogosultságra való ellenőrzés sok időt elvisz, mert elmaradottak az ügyfelek digitális képességei. Sokan nem szívesen fizetik ki az előtanúsítás és energiahatékonysági számítás díját, mert úgy érzik, ezért még nem kapnak kézzelfogható dolgot. A gyakorlati szakemberek rámutattak, hogy a kijelölt bankok nem mindig együttműködőek: ügyintéző függő, hogy milyen dokumentumokat kell beadni, és a banki adminisztrátorok sokszor nem motiváltak ennek a hitelprogramnak a kiajánlásában, a saját banki kölcsöneiket szívesebben kínálják. Az elbírálás ideje is sokszor elhúzódik 60 napról 3-4 hónapra. 5000 fő alatti településeken kétféle felújítási támogatás is elérhető, de bank sokszor csak 40-50 km-re van a helységtől. Fontos lenne, hogy a kiíró az első tájékoztatóban már rámutasson, hogy ki jogosult a támogatásra, így sok felesleges tanácsadás elkerülhető volna. A Vidéki Otthonfelújítási Támogatásnál sok energiaszegény háztartás jogosult, ahol nemcsak energiahatékonysági, de állékonysági problémák is felmerülnek. Másrészt nehéz megértetni sokakkal az alacsony rezsiárak mellett, hogy érdemesebb energetikai korszerűsítést, és nem a fürdőszoba vagy a konyha felújítását finanszírozni ebből a támogatásból.
Az Energiahatékonysági Törvény változásával az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben szigorították a kötelezettségeket, így várható, hogy a Hitelesített Energiamegtakarítások (HEM) ára növekedni fog, ami előnyös a felújítási piacra. Az ingyenes padlásfödém szigetelések viszont még most is sok HEM-et keletkeztetnek, ami az árak csökkenésére hat. A szakértők szerint a beruházások 10%-nak ellenőrzése nem szorította ki a kóklereket. Gondola Csaba, az EKR-rel foglalkozó államtitkár állítólag megígérte, hogy a túlárazott intézkedések (pl. padlásfödém szigetelés) számát csökkentik. Az új törvény alapján a legnagyobb kötelezetteknek (MVM, E-ON) energiahatékonysági tanácsadást kell nyújtani az ügyfeleknek, de ennek mikéntjéről nincsenek információink.
Felmerült, hogy érdemes lenne egy társadalmi célú hirdetést indítani közösen, mert sokan nincsenek tisztában az energiahatékonyság (hosszútávú) előnyeivel. Egy komoly marketing szakembert kellene alkalmazni, akinek az üzenetei sokakhoz elérnek. A magyar EU Peers tagokat lehetne RenoMentor hálózatnak hívni, amely minőségi tanácsadókat tömörítene. Kérdés, hogy a társadalmi célú hirdetést ki adhat fel és kevesebbe kerül-e, mint egy normál reklám. Gulyás István (MCsTE) 9 hétig a Manna FM-ben, a Valódi Nők műsorban beszélgetett a felújítások részleteiről, amire nagyon jó visszajelzéseket kapott. Érdemes lenne egy munkacsoportban megbeszélni a továbblépési lehetőségeket, amelybe az MCsTE, a Soler és az Energiaklub venne részt, de más is csatlakozhat. Építőanyag gyártók is támogathatják a kezdeményezést, de a függetlenség miatt fontos lenne, ha nem jelennek meg explicit.
Az EU-Peers újdonságainak ismertetése után Illésné Szécsi Ilona bemutatta a MEHI javaslatait a döntéshozók felé, amelyek egy országos, hatékony egyablakos tanácsadó hálózat fenntartására irányul. Az ajánlások többségével a jelenlévők egyetértettek. Felmerült, hogy érdemes lenne a RenoMentor Hálózatnak egy egyesületet létrehozni, hogy az érdekérvényesítési tevékenységünket hatékonyabban tudjuk kifejteni.
A társasházas tanácsadóknak szóló részben Ámon Ada, a Budapesti Klímaügynökség (BKÜ) vezetője bemutatta a tervezett Budapesti Zöld Panelprogram (BZP) eddigi részleteit. Az előszűrésre, projekt előkészítésre és projektmegvalósításra tagolt programot megszavazta a Fővárosi Önkormányzat, és 8 budapesti kerület csatlakozott a finanszírozáshoz. Sajnos a Fővárosi Közgyűlés megkérdőjelezte a 30%-os vissza nem térítendő arányt, és 50%-ot javasol, ami a főváros és a kerületek költségvetését jobban megterhelné, továbbá a bankok sem támogatják, mivel így kevesebb hitelt tudnának kihelyezni. Ezzel párhuzamosan a Klímaügynökségtől elvették a lebonyolítás jogát, és a Budapesti Közműveket bízták meg a pályázat menedzselésével, ami veszélyezteti a gyors, és hatékony lebonyolítást - mivel a BKM egy nagy, bürokratikus szervezet. Azért is lenne jó, ha a BKÜ-nél maradna a BZP menedzselése, mert még számos tervük van további budapesti épülettípusok felújítására, illetve a fűtés dekarbonizációra, amelyet a BKM alá tartozó Főtáv valószínűleg nem tudna átfogóan megvalósítani.