70-es évek tervei szerint épülő atomreaktorok? (Sajtóközlemény)

Az Energiaklub és a Greenpeace szerint Magyarország érintettsége és veszélyeztetettsége miatt a Környezetvédelmi Minisztériumnak aktívan részt kell vennie a szlovákiai mohi atomerőmű tervezett bővítésének környezeti engedélyezésében.

Az elavult atomerőmű az országhatártól 37 (Budapesttől alig 85) kilométerre, egy szeizmikus törésvonalon fekszik, Magyarország felé fújó uralkodó északnyugati szélirányban, így egy baleset esetén hazánk a legsúlyosabban érintett országok közé tartozna.

 

A mohi atomerőmű már épülő két új reaktorának eredeti tervei, illetve azok biztonsági szintje a 70-es évek szerinti, így azok jelenlegi tervek szerinti befejezése teljességgel elfogadhatatlan. A legsúlyosabb hiányosság, hogy a reaktoroknak nincs olyan, ma már minden új atomerőműnél kötelezően megépítendő védőburka, amely megfelelően meg tudná akadályozni a radioaktív anyagok környezetbe jutását egy súlyos baleset vagy egy terrorakció esetén.

 

Mindezek figyelembevételével a Környezetvédelmi Minisztériumnak nemzetközi egyezményekben biztosított jogát gyakorolva jeleznie kellene érintettségét, és a heiligenkreuzi hulladékégető, illetve a tőketerebesi szénerőmű ügyeiben indított környezeti hatásvizsgálati eljárásokhoz hasonlóan, most különösen aktívan részt kell vennie az engedélyezési folyamatban!

 

Ezzel a lépéssel a Minisztérium nemcsak megfelelően tudja képviselni Magyarország érdekeit, hanem az ország érintett nyilvánossága is rész vehet az erőmű engedélyezési eljárásában.

 

Az Energiaklub és a Greenpeace levélben is eljuttatta kéréseit és aggályait a Minisztériumnak.