SMEnergy – szolgáltató központok a megújulók alkalmazásának támogatására a KKV-k körében
A kis- és középvállalkozások számos kockázattal és bizonytalansággal szembesülnek, amikor a megújuló energiaforrások bevezetését fontolgatják. Megtérül-e a befektetés? Milyen lehetőségeik vannak, és hogyan éljenek vele? Az Interreg Danube SMEnergy projekt e kérdések megválaszolásában segíti a vállalkozásokat.
Tekintettel a folyamatban lévő energetikai átállásra és az EU azon ambiciózus célkitűzésére, hogy 2050-re elérje a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, a Duna-régió energiaigényes kkv vállalkozásainak többsége ugyanazokkal a kihívásokkal néz szembe, hogy alkalmazkodjon a zöldebb gazdasághoz valamint a fenntartható energiafelhasználás és az energiahatékonyság növeléséhez. Az ipari kkv-k a legnagyobb energiafogyasztók közé tartoznak, ami gyakran nagy költségtényezőt jelent, és problémákat vet fel az energiabiztonság és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség fényében, különösen a jelenlegi geopolitikai fejlemények miatt. A megújuló energiaforrások részarányának növelése és az energiahatékonyság ezért elengedhetetlen a Duna-régió ipara és kkv-i számára.
A kis- és középvállalkozások azonban számos kockázattal és bizonytalansággal szembesülnek, amikor a megújuló energiaforrások bevezetését fontolgatják. Megtérül-e a befektetés? Milyen lehetőségeik vannak, és hogyan éljenek vele? Az Interreg Danube SMEnergy projekt e kérdések megválaszolásában segíti a vállalkozásokat.
Az SMEnergy regionális és országos szolgáltatóközpontok hálózatának kialakításával, tesztelésével és megvalósításával kívánja megkönnyíteni a kkv-k számára a megújuló energiára való átállást.
A projekt a tudásátadás és a tervezési eszközök fejlesztése révén átfogó támogatást nyújt a helyi/regionális kkv-knak a megújuló energiaforrások bevezetéséhez. Ugyanakkor európai projektként kihasználja a meglévő kkv-hálózatokat, hogy növelje a legjobb gyakorlatok láthatóságát, és támogassa a stratégiákat, erőfeszítéseket és a megújuló energiaforrások elterjedését az Interreg Duna programterületén belül és azon túl is.
A 10 partnerből és 8 társult partnerből álló nemzetközi projektkonzorciumot a szlovéniai LEASP Energiaügynökség vezeti, magyar, osztrák, cseh, szlovák, bosznia-hercegovinai, bolgár és német projektpartnerek részvételével.
A projektkonzorciumban a vállalkozások támogatásával foglalkozó szervezetektől kezdve az energia- és környezetvédelmi szakértőkön át az innovációs és technológiai központokig széles körű szakértelemmel rendelkező partnerek vesznek részt:
- Local Energy Agency Spodnje Podravje – LEASP (Slovenia)
- Energiaklub (Hungary)
- Business Agency Burgenland Research and Innovation Ltd. – FIB (Austria)
- PC-Trend Ltd. (Hungary)
- DEX Innovation Centre – DEX IC (Czech Republic)
- Slovak Business Agency – SBA (Slovakia)
- Development Agency of the Republic of Srpska – RARS (Republic of Srpska/Bosnia and Herzegovina)
- Business Support Centre for Small and Medium Enterprises - Ruse – BSC SME Ruse (Bulgaria)
- European Institute for Innovation-Technology (Germany)
- Landshut University of Applied Sciences – TZE (Germany)
További részletekért a projekt hivatalos honlapja itt található.
A projektet az Interreg Danube Transnational Programme támogatja, az Európai Unió és Magyarország társfinanszírozásával valósul meg. Az Interreg Duna Régió 2021-2027 program "Zöldebb, alacsony szén-dioxid-kibocsátású Duna Régió" prioritásán belül hozzájárul a 2.1. célkitűzéshez, "A Duna Régió energia- és közlekedési ágazatának környezetbarátabbá tételének támogatása a megújuló energiaforrások integrációjának fokozásával".