Faluház Mintaprojekt

Az iparosított technológiával épült házakban jellemzően az átlagosnál magasabbak energiaköltségek, ami gyakran jelent nehézséget az ott élőknek, ezért a korszerűsítés az éghajlatvédelmi szempontok mellett szociális szempontból is kiemelten indokolt. Az Uniós projektben az Energiaklub kommunikációs partnerként vesz részt.

Típusa:

Európai Unió (6. Keretprogram)

Típusa:

beruházás, szemléletformálás

Cél:

A Faluház Mintaprojekt célja, hogy egy kiválasztott panelépület mintakorszerűsítésén keresztül bemutassuk, milyen műszaki és pénzügyi megoldások léteznek – a jelenleg Magyarországon talán legproblémásabb épülettípus – az iparosított technológiával épült házak energetikai korszerűsítésére. További célunk, hogy tudatosítsuk az egyének és a lakóközösség szerepét a beruházás sikerében, növeljük a panelépületekben élők energiatudatosságát és felkészítsük őket a beruházást követő új műszaki környezet használatára. Mintaprojektről lévén szó, az eredmények széles körű ismertetésével ösztönözni kívánjuk az energiahatékony megoldások és megújuló energiaforrások alkalmazását a panelépületekben.

Célcsoport:

A Faluház Mintaprojekt elsődleges célcsoportja a beruházásban érintett panelépületben élő lakóközösség, hiszen a modernizáció hasznait ők élvezik közvetlenül. Másik kiemelt célcsoportunk – mivel mintaprojektről van szó – a panelos társasházak közös képviselői, akiken keresztül eljuthat az információ a hasonló épületekben élőkhöz, és akik, reményeink szerint, a jövőben kezdeményezői, összefogói lehetnek hasonló projekteknek.
A közvetlen célcsoportoknak szóló tájékoztatás mellett az országos és helyi médián, valamint szakmai konferenciákon keresztül a lakosság széles köre, a szakmai közönség és más önkormányzatok döntéshozói is értesülhetnek a projekt hasznairól.

Leírás:

A projekt három európai fővárosban, Amszterdamban, Szófiában és Budapesten zajlik. A magyarországi megvalósításban Óbuda önkormányzata mint a beruházás megvalósulásáért felelős partner, az Energiaklub pedig a beruházást végigkísérő és támogató kommunikációs tevékenységek felelőseként vesz részt. A Faluház Mintaprojekt keretében egy III. kerületi panelépület komplex energetikai felújítása valósul majd meg, amely magában foglalja a fűtéskorszerűsítést, nyílászárócserét, homlokzati szigetelést és megújuló energiák alkalmazását is.
Az iparosított technológiával épült (azaz főként panel) épületekben élők helyzete energetikai szempontból különösen problémás, hiszen ezekben a típusú házakban a mai napig jellemző az elavult épületgépészet, rosszak a hőtechnikai paraméterek, szabályozhatatlan a fűtés. Ezek eredményeképpen az itt élők energiatudatossága is igen alacsony, hiszen mindennapi szokásaikkal kevésbé tudják befolyásolni energiafogyasztásukat.
Magyarországon ma közel 650 ezer panellakás van. A korábbi évek korszerűsítési programjaiból ezeknek csak kis része újult meg, ezen belül is nagyon kevés volt a komplex, magas energiamegtakarítással járó beruházás. A beruházások elindításának sokszor az információhiány, a kevés ismert és hiteles jó példa az akadálya. Az iparosított technológiával épült házakban jellemzően az átlagosnál magasabbak energiaköltségek, ami gyakran jelent nehézséget az ott élőknek, ezért a korszerűsítés az éghajlatvédelmi szempontok mellett szociális szempontból is kiemelten indokolt.
 
Várható eredmények:
- A beruházás végeztével az épület energiaigénye jelentősen, akár 50%-kal is csökken, emellett nő a lakások komfortfokozata, piaci értéke. Mindez közel 2000 embert érint majd.
- Elkészül egy lakossági tájékoztató kiadvány a panelépületek energiahatékonyságát javító lehetőségekről, műszaki és pénzügyi vonatkozásairól, hasonló beruházások eredményeiről. Az információs füzetet előreláthatólag kb. 4000 példányban jelentetjük meg.
- A lakossági tájékoztatás (információs nap, hírlevelek, tanácsadás) eredményeképpen nő a beruházásban érintett lakosság tájékozottsága, energiatudatossága. A lakosoknak szervezett információs napon kb. 1000 ember vesz majd részt.
- Közös képviselők számára rendezett információs napon 100 fő részvételére számítunk.
- Országos szintű médiajelenlét.
- Nemzetközi szinten a projekt eredményeképpen élénk információáramlás és tapasztalatcsere valósul meg. A hírlevelekből a projektben résztvevő 25 partner értesül egymás tevékenységéről, valamint számos piaci szereplő, érintett hivatalok, stb.