A megújuló energiaforrásokra alapozott hőtermelés lehetőségei Magyarországon

Csanaky Lilla, Varga Katalin

Elkészült az ENERGIAKLUB hiánypótló tanulmánya, amely az „elhanyagolt óriásként” emlegetett megújuló alapú hõtermelés lehetõségeit járja körül. A „Megújuló energiaforrásokra alapozott hőtermelés lehetőségei Magyarországon” című részletes elemzés az alkalmazható technológiáktól a jogszabályi háttéren át a támogatáspolitikáig mutatja be a hazai és a nemzetközi helyzetet, számtalan jó példát is körüljárva.

Az Európai Unió tagállamaiban a bruttó végső energiafelhasználás közel felét fűtési-hűtési célra fordítjuk. A megtermelt hő egyelőre nagyrészt fosszilis energiahordozók átalakításából származik, ami nagyban hozzájárul az antropogén eredetű üvegházhatású gáz-kibocsátáshoz. Magyarország hőtermelésében jelenleg tíz százalékot töltenek be  a megújulók, pedig a hazai természeti adottságok alapján ennek többszöröse is lehetséges volna. Az ENERGIAKLUB 2008-2009-ben kerekasztal-beszélgetéseket szervezett a megújulóenergia-szektor érintettjeivel. Ezek hangsúlyos témája volt, hogy a megújuló alapú hőtermelés nem kap elég figyelmet sem a lehetőségek ismertetése, sem a kapcsolódó támogatási források tekintetében. Tudomásunk szerint Magyarországon még nem készült hasonló, kifejezetten a megújuló hőtermelésre fókuszáló tanulmány, amely komplex megközelítéssel vizsgálja a lehetőségeket, a támogatáspolitikai és jogszabályi hátteret.

 Kiadványunk célja annak elősegítése, hogy a hőtermelés területén az ÜHG-kibocsátáscsökkentés szempontjából legkedvezőbb beruházások valósuljanak meg, és a megújulókat támogató források a leghatékonyabban kerüljenek felhasználásra. Az elemzés értékeli a megújuló alapú hőtermelés jelenlegi helyzetét, ismerteti a rendelkezésre álló technológiákat, illetve néhány olyan beruházást, amely követendő példaként szolgálhat. Célunk részletesen bemutatni a centralizált rendszereket felváltó helyi hőtermelés lehetőségeit, ezek környezeti, gazdasági és társadalmi előnyeit.

 

Elemzésünk egyik kulcseleme a megújuló energiaforrások hasznosításának elterjesztését célzó támogatáspolitikai intézkedések és lehetőségek vizsgálata volt, különös tekintettel a hőtermelés sajátosságaira. Jelen tanulmányunkban bemutatunk sikeres külföldi gyakorlatokat a megújuló alapú hőtermelés ösztönzésére, továbbá javaslatokat teszünk a hazai jogszabályi és támogatáspolitikai környezet kialakítására. Az elemzés háttér-, illetve döntéselőkészítő anyagként szolgálhat a kormányzati szféra, az önkormányzatok vagy akár a potenciális befektetők részére.