Ösztönzött pazarlás - Visszafogott hatékonyság, avagy a lakossági energiagazdálkodás és az állami támogatások viszonya

Míg 2008-ban az állami költségvetésből 80 milliárd forint a gázár-kompenzációra ment el, addig a tudatos energiagazdálkodással összefüggő beruházásokat mindössze 10 milliárd forinttal támogatta az állam.  Számok, melyek mögött politikai döntések illetve értékítéletek húzódnak: elgondolkodtató, hogy 8-szor annyi pénz jutott a fogyasztás támogatására, mint a háztartási energiahatékonyság, vagy a megújuló energiaforrások lakossági használatának ösztönzésére.

Leírás:

Támogatók: Europaen Climate Foundation, EGT-Norvég

Partnerek és érintettek: szociális szervezetek, pénzintézetek, minisztériumok (KVVM, KHEM, PM, SzCsM), Magyar Állam Kincstár, egyéb állami pályázatkezelő szervek, távhőszolgáltatók érdekképviseleti szerve stb.

Célcsoport: állami döntéshozók
 
Cél: egy hatékony energiafelhasználásra és a pazarlás csökkentésére ösztönző új energiatámogatási rendszer létrejöttének elősegítése. Ehhez egy olyan döntéstámogató anyag elkészítésével kívánunk hozzájárulni, amely új alapokra helyezi a lakossági energia-támogatások rendszerét, legyen szó a rászorultság vagy a szegénység problémájáról, avagy a (környezet)tudatos energiagazdálkodás támogatásáról. Cél az is, hogy a döntéshozók hiteles információkkal rendelkezzenek az „energiaszegénységgel” kapcsolatos kérdésekről.

Projektleírás: Számos érintett partner bevonásával többek között olyan kérdésekre keressük a választ, hogy vajon valóban ennyi rászoruló háztartás van-e hazánkban? Tudják-e a döntéshozók, hogyan hasznosul az így kiutalt támogatás? Hogyan lehetne hatékonyabban támogatni a rászorulókat? A fogyasztással arányosan érdemes-e az energiaszegénység problémáját is kezelni? Egyáltalán: tudjuk-e mi az energiaszegénység Magyarországon? Valós és hatékonyságra ösztönző jelzéseket kaphatnak-e az így csökkenetett árakkal a fogyasztók? Hogyan kellene rászorultsági alapon támogatni a családokat? Ki tudná mindezt hatékonyan intézni, kezelni?
 
A projekt produktuma minimum két háttérelemzés, számos kerek asztalbeszélgetés és egy végleges döntéstámogató anyag lesz.