Bíróság előtt a gáztároló ügye

Megtartották az első tárgyalást abban a perben, amit az Energiaklub indított a stratégia gáztároló szerződéseinek nyilvánosságáért a MOL, a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség és az MMBF Földgáztároló Zrt. ellen.

Az Energiaklub (az alperesek által ki nem adott szerződéscsomagból) az alábbi kérdésekre vár választ: A gáztároló a fogyasztók pénztárcáját érintő jelentős kérdés – pontosabban annak a kérdése, hogy hogyan lehet, illetve szabad-e a fogyasztókkal megfizettetni másoknak hatalmas hasznot hozó gigaberuházásokat? Miért kell évtizedek alatt közel 500 milliárdot egy olyan beruházásba ölni, amely sehol máshol a világon nem bevett megoldás? Milyen az a krízishelyzet, amiben szükséges a tárolót megnyitni, ha a 2009-es „nagy magyar” krízishelyzetben sem volt rá szükség? Ha a tároló az 1,2 milliárd köbméteres biztonsági tárolói kapacitás mellett 700 millió köbméter kereskedelmi tárolói kapacitással is rendelkezik, miért kell – kell-e? – a cég kereskedelmi hasznát a fogyasztóknak támogatni?

 

Az adatkérelmet (a többek között) az energetikai adatok nyilvánosságával foglalkozó Energia Kontroll Projektünk (www.energiakontrollprojekt.hu) keretében indítottuk. A kérelmekkel az energetikában érintett állam- és közigazgatási szervezetekhez, illetve energetikai cégekhez folyamodtunk. Kérelmünk visszautasítása miatt három esetben voltunk kénytelenek bírósághoz fordulni. Ezek közül a stratégiai gáztároló ügye jutott el elsőként a tárgyalóteremig. További két ügyünk az MVM ellen folyik. Az MVM az atomerőmű bővítésével foglalkozó, ún. Teller-projektje adatainak, illetve az MVM és az erőművek között kötött kereskedelmi szerződések nyilvánosságáról szóló perek április közepén kezdődnek.

 

Az Energia Kontroll Projekt adatnyilvánossági ügyeiben az Energiaklub jogi képviseletét a TASZ jogsegélyszolgálata látja el. A per folytatását május 4-ére írta ki a Fővárosi Bíróság.

 

További részletek:

Perger András, projektvezető, hagyományos energiahordozók, [email protected], 06/1 411 3530.